69 Vzad <<  >> Vpred 71

ŠACHY

Vedie Bedrich Formánek

(30.9.1954)


Korešpondenciu na adresu redakcie.



Úloha č. 97

Jozef Kováčik (Kovarce)

Originál pre ĽUD

II. tematický turnaj









Mat 2. ťahom (9–8)




Úloha č. 98

Ladislav Belčák (Lučenec)

Originál pre ĽUD

Biely: Kb2, Dd2, Vc6, Vd1, Sa8, Sf6, Je6, Jg8, Pd4, e2, f3 (11)

Čierny: Kd5, Dh7, Sb5, Sh2, Jf5, Pb6, e3, e7, g5, h4, h6 (11)

Mat 2. ťahom (11–11)


II. tematický turnaj má medzi začínajúcimi skladateľmi veľký ohlas a ako ukazuje niekoľko úloh, medzi nimi i dnešná Kováčikova, priniesol ich ďalšie technické zlepšenie. Upozorňujeme, že dnes je posledný termín pre zasielanie úloh do tohto turnaja. – Č. 98 je druhá úloha nového mladého skladateľa. Vzhľadom k obsahu má mnoho figúr, no nie je bez vtipu. – Oboma úlohami zakončujeme našu V. štvrťročnú riešiteľskú súťaž o 10 cien.

Riešenie úlohy č. 91 (Darvas – Kf1, Se7, Jh3, Pg7 – Kh4, Vg4, Vg5, Je6, Pf2, f3, f4, g3, g6, h5 – pomocný mat 3. ťahom): zdanlivá hra (keby bol na ťahu biely): 1...S:g5+ 2.J:g5 Jg1 3.Jh3 J:f3 mat, skutočná hra ("čierny na ťahu"): 1.Jf8 Jg1 2.f:g1J! g:f8J! 3.Jh3 J:g6 mat. – Táto úloha vyvolala tak zaujímavé komentáre riešiteľov, že bude iste vhodné, keď ich uvedieme doslovne: Hrušík: "Páčilo sa mi prevedenie kombinácie, menej sa mi páčil nezvyklý postup pri riešení." Valek: "Úloha je dosť pekná i ťažká, len k praktickému šachu sa nehodí, je málo poučná" Poruben: "Napriek tomu, že úloha s pomocným matom nerešpektuje bežné šachové pravidlá, má v sebe niečo, čo sa úlohárom páči. Zrkadlové ťahy, premeny pešiakov na jazdcov na oboch stranách a väzba čiernej veže v matovom závere sú peknou odmenou riešiteľovi, ktorý vytrvá a – vyrieši." Rovesný: "Pomocné maty by v šachovej tvorbe nemali čo hľadať, lebo nie sú prínosom pre skutočný cieľ – praktický šach." Hronec: "Táto kombinácia má z praktickej stránky malý význam lebo šachista sa z nej nič nenaučí, iba ak sa pokazí. Ale zo stránky úlohárskej je to pekná spoločná kombinácia čierneho a bieleho. Zvlášť si treba všimnúť jednotnosť obsahu: keď hrá čierny jazdcom, hrá jazdcom i biely, keď stavia jazdca čierny, stavia aj biely." Farius: "Úloha je pekná a veľmi vtipné sú v nej ťahy čierneho i bieleho." Rebej: "Bezosporu niečo pekného. No – skoro nič spoločného s praktickou hrou. Je to ako pekný film, alebo báseň, ktorá je ináč krásna, ale bezideová, ktorá nemá nič spoločného so skutočnosťou. Umenie pre umenie." Bosniak: "Je nesporné, že je v tom vtip. Ale neviem, či to má nejaký vzťah k vážnemu šachu. Na ochutnanie to občas neškodí, ale častejšie?"

Táto posledná odpoveď je síce trochu nerozhodná, ale iste najpraktickejšia. Pomocné maty, ako aj iné druhy pohádkového šachu nesporne veľmi vzdialené a keď je našim cieľom čo najviac rozšíriť záujem o šach, nemôžeme to robiť tým, že budeme propagovať pomocné maty, ktoré sa začiatočníkom budú zdať nezmyslom a ktoré ich preto skôr odradia ako získajú. Ale naša úspešná anketa ukázala, že riešiteľom, ktorí už dobre chápu úlohové kombinácie, sa pomocné maty vlastne páčia i keď pritom správne upozorňujú na ich malú "praktickú" cenu. Nezdá sa nám však správne porovnávať všetko s hraným šachom a považovať z toho dôvodu pomocné maty za bezideové, pretože potom by mohol niekto namietnuť, že šach vôbec je v porovnaní so skutočnosťou bezideový. Šach má v sebe mnoho hodnôt a niektoré z nich sú i v jeho "pohádkovom" odvetví. Oboznámiť sa s orientáciou v tomto odlišnom prostredí iste nezaškodí. Práve táto výnimočnosť sa páči a pôsobí sviežo – budeme ju však podávať len "na ochutnanie", aby nezovšednela a aby sme ňou niekoho snáď neodradili.

(Pre zaujímavosť ešte jeden "pomocný" mimo riešiteľskej súťaže: úloha č. 99, J. Buchwald, "Paralléle 50", 1952: Kh1, Sa7, Sh7, Pe2, e7 (5) – Kd2, Vd1, Ve1, Sd8, Jc1, Jf1 (6), pomocný mat 2. ťahom – čierny začne a pomáha bielemu k matu; téma "čierny na ťahu". Poznámky riešiteľov sú vítané.)


69 Vzad <<  >> Vpred 71