32 Vzad <<  >> Vpred 34

ŠACHY

Vedie Bedrich Formánek

(14.1.1954)


Korešpondenciu posielajte na adresu redakcie ĽUD-u, Bratislava, Michalská 3, s poznámkou "Šachy".



Úloha č. 28

Anton Farius (Tatranská Polianka)

Prvotina!

Originál pre "ĽUD"









Mat 2. ťahom (9–8)



Kontrolná notácia: b. Kb4, Da8, Vb6, Ve6, Sb7, Jd4, Jg6, Pc5, g4 (9), č. Kd5, Vf6, Sf4, Jf8, Jg5, Pb5, c3, c6 (8).

Prvá skladba nášho riešiteľa ukazuje na nedostatok rutiny: pomerne malý obsah, nie najlepší úvodník a nie najekonomickejšia konštrukcia. Zato však obraty sú vtipné a nasvedčujú tomu, že sa autor čoskoro vypracuje na veľmi dobrého skladateľa! – Riešenie pošlite do 14 dní od uverejnenia.


SSSR – Maďarsko – ČSR (I.)

V minulých rubrikách sme uverejnili stručné výsledky majstrovstiev SSSR, Maďarska a ČSR v šachovej skladbe. Tieto súťaže boli usporiadané dosiaľ nezvyklou formou: poradie autorov sa neurčilo podľa jednotlivých úloh, ale podľa celej ich tvorby. V každej skupine rozhodli niekoľkí rozhodcovia o poradí zaslaných úloh, obodovali ich podľa predom určeného spôsobu hodnotenia a body za úlohy jednotlivých autorov sčítali. Víťazmi sa stali potom skladatelia s najväčším počtom bodov.

Iste bude šachistov zaujímať, podľa čoho sa dá určiť kvalita šachových skladieb. To je však otázka skutočne ťažká a nedá sa na ňu rýchlo a jednoznačne odpovedať. V prvom rade tu ide zrejme o bohatstvo a zaujímavosť kombinačného obsahu problému, potom o prvý ťah a ekonómiu. Často ale hrajú v hodnotení významnú úlohu rôzne konštruktívne témy (zvlášť čisté maty), niekedy originalita a nie v poslednom rade aj vkus rozhodcov. Prísne objektívny dokáže byť jedine kolektív rozhodcov.

Celkove ukázali prebory vysokú úroveň kompozičného šachu v SSSR, Maďarsku a aj ČSR. Sú krásnou prehliadkou tvorby najlepších skladateľov týchto krajín.

V niekoľkých článkoch poukážeme aspoň v krátkosti na túto tvorbu a hoci majstrovstvá nemôžeme hodnotiť z rovnakého hľadiska (majstrovstvá ČSR zahrňujú tvorbu z 2 rokov, SSSR z 5 a Maďarsko zo 6 rokov), budeme sa ich snažiť aj navzájom porovnať.

Nebývalé kombinačné možnosti boli v poslednej dobe rozpracované v štúdiách sovietskymi skladateľmi. Figúrový boj, rôzne typy "pozičných" remíz (najmä krásne kombinácie s večným opakovaním série ťahov), variantové rozčlenenie obsahu a prekvapujúce matové a patové kombinácie – to všetko môžeme nájsť vo veľmi zaujímavých a umelecky dokonalých prácach sovietskych štúdiárov.

Uvádzame najprv skvelú štúdiu preborníka, arménskeho majstra G. Kaspariana, ktorá bola v majstrovstvách ocenená najvyššie (a získala tiež prvú cenu v turnaji časopisu "Šachmaty v SSSR" r. 1949): štúdia č. 10: b. Kc6, Se8, Jb3, Pf4, f5 (5), č. Kf8, Sa2, Jb2, Pb5, f7 (5), biely tiahne a remizuje. Materiálne sily sú síce vyrovnané, ale biely má napadnuté dve figúry a ťažkosti mu robí aj č. Pb5. Ako sa ubrániť? Najprv ujde figúrami 1.Jc1 Sc4 (najlepšie) 2.Sd7 a po 2...b4 3.Kc5 b3 4.Kb4 pohrozí čiernemu braním pešiaka. Tu však vyjde pre moderný figúrový boj typický – zásah čiernych figúr: 4...Ja4! (hrozí b2)) 5.J:b3 S:b3!. Biely teraz so sklamaním zistí, že to nie je tak jednoduché: nesmie totiž nič "získať": 5.Kcb3 Jc5+, alebo 5.Sa4 Sa4 6.K:a4 Ke7 a čierny v oboch prípadoch vyhrá. Má jediný a veľmi jemný ťah 6.Sc6!, ktorého plný význam sa ukáže až neskôr; teraz však už hrozí K:b3. 6...Sd1 7.f6! (s hrozbou 8.S:a4, lebo po výmene figúr už nebude môcť čierny kráľ získať oboch bielych pešiakov) 7...Jb6 8.Kc5. Týmto ťahom sa začína jedinečný súboj bieleho kráľa s čiernymi figúrami. 8...Ja4+ (8...Jc8? 9.Sd7 Ja7 10.Kb6 a jazdec je chytený; 8...Ja8 nejde pre predchádzajúce 6.Sc6) 9.Kb4 Jb2 10.Kc3 Sa4! (robí priechod svojmu jazdcovi cez d1 a súčasne napadá Sc6) 11.Sf3! Jd1+ 12.Kd2 Jf2 13.Ke3! Situácia sa opakuje v druhom rohu šachovnice: nejde 13...Kh3 pre 14.Sg4 Jg1 15.Kf2 a jazdec sa preto musí vrátiť 13...Jd1+ 14.Kd2 Jb2 15.Kc3 Sd1! 16.Sc6 a tak ďalej! Čierny chce zachrániť obe svoje figúry (a tým aj prevahu teoreticky stačiacu k výhre), no nevie sa pritom vyhnúť večnému prenasledovaniu bieleho. Elegantné "echové" opakovanie kombinácie.


32 Vzad <<  >> Vpred 34