14 Vzad <<  >> Vpred 16

ŠACHY

Vedie Bedrich Formánek

(10.9.1953)


Korešpondenciu pre túto rubriku posielajte na adresu redakcie "ĽUD", Bratislava, Michalská 3, s poznámkou "ŠACHY".


Ako kombinovať?

Kto sleduje šachovú literatúru a študuje partie majstrov, často sa stretáva s kombináciami. Slovo "kombinácia" v šachovej partii znamená rad ťahov, ktorých cieľom je uplatnenie získanej pozičnej výhody formou "obete", t. j. takého ťahu, pri ktorom dáme súperovi možnosť získať materiálnu prevahu. Kombinácie nás obyčajne prekvapujú, sú nečakané a každý šachista by iste rád vedel, akým spôsobom sa môžu na šachovnici vytvoriť tieto rozhodujúce pozície a ako môžeme pri partii určiť, kedy nastal rozhodujúci okamih ku kombinačnému uplatneniu získaných výhod. Vieme, že v praktickej partii skôr či neskôr sa poruší rovnováha a symetria základnej pozície. Medzi slabšími hráčmi sa často stáva, že jedna strana sa dopustí chyby a dostane sa rýchlo do nevýhody, prípadne do prehratej pozície. Avšak v šachovej partii môžeme plány uskutočňovať aj tak, že vôbec nepočítame s chybami súpera, ale usilujeme sa uhádnuť jeho myšlienky na základe jeho ťahov a sami si vytvoríme hlbšie a skrytejšie plány. Môžeme povedať, že k vybudovaniu výhodného postavenia sú dôležité dve veci: 1. Príprava určitého plánu a 2. jeho uskutočnenie. Musíme sa snažiť o to, aby kombinácia bola výsledkom súvislého radu ťahov v rámci dobre premysleného strategického plánu, po čom už sami musíme "cítiť" príležitosť k jeho uskutočneniu. Tento cit však nestačí, aj keď skúsenému hráčovi môže byť veľmi nápomocný. Dôležitejšie je vedieť oceniť pozíciu a z toho urobiť závery, ktoré nás privedú k objaveniu kombinácií.


Oceňme pozíciu, ktorá vznikla v partii Botvinnik – Capablanca, AVRO, 1938.

Biely: Kg1, De5, Sb2, Jg3, Pc3, d4, e6, g2, h2 (9), Čierny: Kg7, De7, Jb3, Jf6, Pa7, b6, c4, d5, g6, h7 (10). Na ťahu je biely.

Biely má výhodnejšie postavenie, pretože jeho pešiak e6 postúpil ďaleko dopredu a všetky čierne figúry majú nevýhodné položenie (Jb3 je mimo hry, dáma viazaná k blokáde Pe6, Jf6 vo väzbe). Uplatnenie prevahy bieleho (premena Pe6 na dámu) má tieto prekážky: čierna dáma na e7 blokujúca pešiaka, Jf6 kontrolujúci pole e8. Dámu treba teda odohnať, jazdca likvidovať a odrezať kráľa od postupu pešiaka. Aktívna poloha bielych figúr umožňuje celý plán krásne uskutočniť: 1.Sa3! D:a3 (za cenu obete strelca je odlákaná dáma) 2.Jh5+ g:h5 3.Dg5+ Kf8 4.D:f6+ (prechodnou obeťou jazdca sa likvidoval Jf6 a súčasným odrezaním kráľa...) 4...Kg8 (...biely svoj plán dokončil) 5.e7. Čierny sa ešte pokúsil zachrániť večným šachom, ale bezvýsledne: 5...Dc1+ 6.Kf2 Dc2+ 7.Kg3 Dd3+ 8.Kh4 De4+ 9.K:h5 De2+ 10.Kh4 De4+ 11.g4 De1+ 12.Kh5 a bol nútený sa vzdať, lebo nemôže zabrániť premene pešiaka.



Úloha č. 11

Philipp Klett

Reprodukcia









Mat 4. ťahom (9–6)



Kontrolná notácia: b. Kc4, Va4, Ve3, Se7, Sg4, Pd5, e2, h2, h3 (9), č. Kh4, Vg5, Vh5, Pe4, f7, h6 (6), mat štvrtým ťahom.

Dnešná úloha do riešiteľskej súťaže o 10 cien od významného predstaviteľa klasickej, staronemeckej školy je z doterajších asi najťažšia. Má všetky typické znaky "klasiky" viac než tri ťahy v tempovej pozícii, prekvapujúce jemné manévre bieleho a jeden čistý mat. Konkrétne vyniká zaujímavá hra bielej veže a vtipné rozlišovanie oboch variantov. Riešenie pošlite najneskôr do konca septembra.


Revue FIDE

15. augusta 1953 vyšlo prvé dvojčíslo oficiálneho šachového štvrťročníka Medzinárodnej šachovej federácie, Revue FIDE, ktorého vydávaním bola poverená šachová sekcia pri ŠVTVŠ v Prahe. Vo veľmi peknej úprave na 72 stranách s 50 ilustráciami obsahuje množstvo statí vynikajúcich československých i zahraničných činovníkov a majstrov v piatich rečiach: rusky, anglicky, nemecky, francúzsky a španielsky; medzi iným novoschválené pravidlá šachu, referáty o olympiáde a iných významných posledných udalostiach, ďalej 25 glosovaných partií a v problémovej časti výsledok olympijského skladateľského turnaja. Cena dvojčísla je Kčs 10.80; tretie číslo vyjde v októbri. – Upozorňujeme záujemcov, že za odberateľov sa môžu prihlásiť na adresu: Státní výbor TVS, sekce šachu, Praha II., Na Poříčí 12.


14 Vzad <<  >> Vpred 16