7 Vzad <<  >> Vpred 9

ŠACHY

Vedie Bedrich Formánek

(23.7.1953)


Poštu pre túto rubriku posielajte na adresu redakcie Ľudu, Bratislava, Michalská 3, s označením "Šachy".


Polofinále preboru ČSR

Ako sme už v utorkovom čísle oznámili, polofinálový turnaj v Harmanci sa skončil víťazstvom J. Kozmu pred Dr. Ujtelkym, Dr. Alstrom a Ježkom. Július Kozma z Bratislavy takto ako prvý šachista na Slovensku získal titul majstra športu. Veľmi dobré umiestenie Dr. Ujtelkyho sa čakalo a je čiastočne prekvapením vzhľadom k jeho slabšiemu začiatku.

Turnaj v Jihlave prebiehal za účasti troch slovenských šachistov. Najúspešnejším z nich bol J. Šefc (Bratislava), ktorý sa umiestil ako druhý s 9,5 bodmi za Fichtlom (Gottwaldov) 10, pred Hofmanom 8, Opočenským, Ličkom a Tikovským 7,5. Aj tu postupujú do finále prví štyria: z trojice po 7,5 b. je postupujúcim Opočenský, ktorý má podľa Sonnenborn-Bergovho systému hodnotenia najlepší pomer bodov.

Na pražskom finále budú Slovensko zastupovať majster športu J. Kozma, Dr. M. Ujtelky a J. Šefc.


"Stratégia" v úlohách

Šachové úlohy a šachové partie, aj keď sa od seba v mnohom dosť odlišujú, majú jednu spoločnú podstatu: rovnaké základne kombinačné prvky. Keď chceme v partii súperovi vziať figúru, musíme ju ohroziť a súčasne zamedziť jej krytie. To môžeme (samozrejme za vhodných okolností) uskutočniť rôzne. Napríklad tak, že tú figúrku, ktorá napadnutú chráni, nejakým spôsobom "odlákame". Potom povieme, že podstatou našej kombinácie bol motív odlákania. Alebo nech napríklad čierny Jd5 je napadnutý b. vežou d1 a krytý č. Vd8. Keď teraz prinútime čierneho k ťahu Sc8-d7, preruší sa tým línia veže d8, čím Jd5 ostane nechránený a môžeme ho vziať: Vd1:d5. Tu ide o motív prerušenia línie alebo proste motív prerušenia. Na týchto a podobných motívoch je založená celá kombinačná výstavba šachovej partie, lebo každému šachistovi ide nakoniec o "zisk materiálu". Zisk jazdca obyčajne stačí na to, aby partia bola rozhodnutá a aby slabšia strana uznala za vhodné vzdať sa. Ťahať to potom až do matu je zbytočné.

Niekedy sa však jednej strane podarí vynútiť mat skôr, než získala rozhodujúcu materiálnu prevahu; vtedy už neprichádzajú do úvahy motívy, ktorých cieľom je znemožniť súperovi krytie vlastných figúr, ale motívy, ktoré majú odvrátiť možnosti jeho obrany proti matu. Avšak pri skúmaní takýchto matových zakončení zistíme zaujímavú skutočnosť, že v podstate ide o rovnaké motívy, len s iným cieľom. Tak zase môže byť základným motívom odlákanie figúry (teraz však chrániacej pole, z ktorého sa dáva mat), prípadne prerušenie (a ďalej niektoré iné motívy, o ktorých bude reč neskôr). Z toho vidíme, že kombinácia je v podstate tá istá, lebo smeruje vždy k dobytiu nejakého poľa – lenže v prvom prípade na tom poli stojí súperova figúrka a v druhom dávame z neho mat.

Základné kombinačné (častejšie nazývané "strategické") motívy sú styčným bodom praktického a problémového šachu. V prvom však ustupujú na prvý pohľad do pozadia pred ďalekosiahlejšími cieľmi šachistu-hráča, kým v druhom naopak sú osou celej kombinácie. Čím je cieľ bližší, tým jasnejšie sú prostriedky, ktorými sa môžu dosiahnuť. Mat v úlohách je veľmi blízkym cieľom, preto "stratégia" úlohových kombinácií je veľmi jasná. Základné motívy najzreteľnejšie vystupujú v krátkych kombináciách. Úloha je obyčajne krátkou kombináciou. Preto v úlohách ide (obyčajne) hlavne o rozvinutie základných motívov.

To je veľmi dôležité pre riešiteľov. Nestačí úlohu len mechanicky rozriešiť, treba ju preskúmať podrobnejšie a všimnúť si v nej základných strategických motívov, ktoré vedú k jednotlivým variantom. Lebo hodnota úlohy závisí hlavne od toho, ktoré zo základných motívov skladateľ použil a ako ich sostavil vedľa seba, aby tvorily jeden celok – šachovú úlohu.


Úloha č. 5

Sam Loyd

New York State Chess Association 1892









Mat 2. ťahom (8–8)



Jadrom je variant, ktorého si riešitelia iste zvlášť všimnú; tri motívy v ňom použité tvoria tzv. tému Loyda. Riešenie pošlite do 21 dní od uverejnenia.


7 Vzad <<  >> Vpred 9