Šachové okienko
Pripravuje Gorazd Kollárik
(2024/05)
Skladba č. 76 Ľuboš Kekely Pochvalná zmienka MH70JT C 25.10.2023
Remíza (5–6) |
Býva dobrým zvykom, že známi šachoví skladatelia vypíšu pri svojom významnom životnom jubileu skladateľskú súťaž, pre ktorú aj venujú vyznamenania a ceny. Stalo sa tak tiež v prípade obľúbeného slovenského skladateľa šachových štúdií Michala Hlinku z Košíc, o ktorom sme už písali v Šachovom okienku pri príležitosti jeho 65. narodenín a ktorý sa 25. októbra minulého roka dožil 70 rokov. Do tohto dátumu bolo treba poslať riaditeľovi – usporiadateľovi súťaže Ľubošovi Kekelymu zo Snežnice pri Žiline max. tri skladby od jedného autora, ktorý tiež pomohol pri ich kontrole originality a korektnosti riešenia. Celkovo prišlo na jeho adresu 50 štúdií, ktoré jubilant a súčasne aj rozhodca Michal rozdelil do dvoch skupín podľa počtu kameňov do desať a ostatné. Ich úroveň označil ako dobrú. V oboch oddeleniach udelil po osem vyznamenaní: ceny, čestné uznania a pochvalné zmienky, ktoré dostali predovšetkým zahraniční skladatelia. Z domácich to bol Ľ. Kekely, ktorého remízovú štúdiu predkladáme našim riešiteľom na vyriešenie, v ktorej biely začne a vynúti remízu po akejkoľvek obrane čierneho. Čierny ako materiálne slabší hrozí premenou svojich dvoch pešiakov b2 a f2 na dámu; tiež má voľného pešiaka na h-stĺpci. S týmito hrozbami sa musí vedieť biely vysporiadať, ale ako? Výsledok súťaže bol zverejnený v odbornom časopise Československý šach č. 1/2024, odkiaľ sme sa však nedozvedeli, koľko slovenských autorov a s koľkými úlohami sa na súťaži zúčastnili. Z iného zdroja sa nám podarilo zistiť, že boli dvaja (obaja po dve skladby) a jeden z nich je obyvateľom Leopoldova. V anonymnej súťaži, akou bola, rozhodca dostane očíslované skladby od usporiadateľa bez mien autorov. Jeho subjektívne rozhodnutie je neodvolateľné, ale v reklamačnej lehote môže svoje rozhodnutie v prípade námietok aj upraviť.
Michal Hlinka sa naučil hrať šach ešte ako dieťa od svojho staršieho brata. Venoval sa najskôr praktickému – hranému a neskôr aj korešpondenčnému šachu. Popritom posielal riešenia šachových skladieb do novín a časopisov. So skladaním začal trochu neskôr, ako 16-ročný, keď uverejnil 26.6.1970 svoju prvú úlohu – dvojťažku v šachovej rubrike denníka Pravda. Rozhodujúcim zlomom v jeho kompozičnej tvorbe bolo uverejnenie prvej štúdie r. 1976. Odvtedy sa takmer jednostranne zameral na ich skladanie. Najčastejšie v nich spracúva námety: pat, pozičnú remízu a vzájomný zugzwang. Pri ich tvorbe veľmi rád spolupracuje s inými skladateľmi. Od r. 2008 je to hlavne Ľ. Kekely, s ktorým zložili viacej ako 400 úloh a z nich hlavne štúdie, ktoré praktickému šachistovi pripomínajú koncovky z partie. Väčšinou sú to umele vytvorené skladby, z ktorých však niektoré môžu čerpať námet aj zo šachovej partie. V r. 2002 mu Národné osvetové centrum v Bratislave vydalo brožúrku s názvom Kráľovná koncoviek (na 112 stranách formátu A5 a so 111 štúdiami), čo je prvá publikácia tohto druhu na Slovensku, v ktorej píše, že skladanie štúdií je pre neho iba veľkým koníčkom a je to výtvor šachovej fantázie i tvorivého myslenia skladateľa, ktorý tak odkrýva ideové bohatstvo šachu. V r. 2004 mu bol udelený titul FIDE majster, r. 2009 – medzinárodný rozhodca a r. 2012 medzinárodný majster.
Riešenie štúdie pošlite na e-adresu: casopis@leopoldov.sk alebo odovzdajte priamo na MsÚ v Leopoldove do 30.11.2024. Jeden vyžrebovaný riešiteľ bude finančne odmenený. Ako výherca za správne vyriešenie skladby č. 74 bol vyžrebovaný Marián Miklaš a č. 75 Oto Mihalčo. Obidvom výhercom blahoželáme!
Riešenie skladby č. 75 (Fica): Tematický pokus 1.S:b3? pat. Rieši: 1.Sb5! Kd1 2.S:d3 Kd2 3.Sb5 Kd1 4.Sa4 Kd2 5.S:b3! Kd3 6.Vcd8 mat. Typická logická kombinácia, ktorej prípravným plánom je "protipatové" branie pešiaka d3 so zaujímavým dvojťahovým návratom strelca na pole a4 a záverečným tzv. modelovým matom, kde všetky ústupové polia okolo čierneho kráľa sú kryté len jedenkrát. Doteraz autor publikoval 1150 skladieb, z ktorých tretina bola vyznamenaná v rôznych súťažiach. Ďalších 160 čaká na uverejnenie. Asi 400 úloh má spoločných s dvanástimi československými spoluautormi. S medzinárodným majstrom FIDE Z. Labaiom má ich 320 a z nich bolo 50 % vyznamenaných. (GK)