Vzad <<  >> Vpred

Šachový kútik

(5.1.1995)


Šach – jedna z najstarších a najkultúrnejších doskových hier na svete má dnes už vyše 1300 rokov. Vymysleli ju v Indii okolo 6. storočia a potom sa ju naučili Peržania a od nich Arabi. Že šach je čosi viac ako hra, výstižne charakterizuje prastaré indické porekadlo: "Šach, to je more, v ktorom môže mucha plávať a slon sa ľahko utopí".

Cieľom tejto rubriky je spríjemniť voľné chvíle všetkým, ktorí sa aspoň trochu venujú šachovej hre. Nemyslíme len na organizovaných šachistov, ktorých je na Slovensku v 400 oddieloch registrovaných vyše 10 000. Veď tých, ktorí sa šachu nevenujú pretekársky, je oveľa viac. Sú medzi nimi takí, ktorí sa skrývajú pod názvom riešitelia: sedia doma a dumajú nad šachovým tajom, ktorý je spracovaný v umeleckom diele – v šachovej skladbe. Toto odvetvie šachu obsahujúce predovšetkým skladanie a riešenie šachových skladieb sa nazýva kompozičný šach a jeho cieľom je posilniť vieru vo vlastné schopnosti a umožniť realizovať vlastnú fantáziu. Riešenie a skladanie šachových skladieb dáva príležitosť uplatniť deduktívny a analytický spôsob myslenia, udivuje svojou logikou, bohatstvom myšlienok, dokonalosťou konštrukcie či vtipom. Kvalitná šachová skladba dokáže zaujať a duševne vzpružiť a zároveň predstavuje aj cvičenie bystrosti a pohotovosti praktického hráča.

Preto ani v tejto rubrike nebude chýbať dobrá šachová skladba, na ktorej si môžete precvičiť svoje kombinačné schopnosti. Budeme vás aj oboznamovať s tvorbou našich a zahraničných šachových skladateľov a zároveň sa budeme snažiť spestriť rubriku krátkymi šachovými partiami, správami a rôznymi zaujímavosťami. Ak sa nám podarí zabezpečiť sponzora, vypíšeme aj dlhodobú riešiteľskú súťaž a tiež aj medzinárodnú skladateľskú súťaž dvojťažiek. O tom, že skladaním šachových skladieb sa zaoberali aj významné osobnosti, svedčí fakt, že zopár šachových úloh zložil aj Svätý Otec – Ján Pavol II. Ako napísal, kompozičný šach je pre neho výborným druhom duševnej relaxácie. Želal si, aby jeho skladby boli publikované pod jeho občianskym menom Karol Wojtyla. Dnešná ukážka z jeho tvorby má pekný úvodník.



Skladba č. 1

Karol Wojtyla

The Problemist 1987









Mat 2. ťahom (6–1)



Kontrolná notácia: biely Ka7 Ve5 Sa3 Sd7 Jb4 Jd5 (6 kameňov), čierny Kc5 (1 kameň) – biely začne a dá mat najneskôr druhým ťahom. Dvoch správnych riešiteľov odmeníme peknými šachovými knihami, ak nám pošlú riešenie najneskôr do 12 dní na adresu redakcie FAKTY, Žabotova 2, 811 04 Bratislava s poznámkou ŠACH. Stačí uviesť prvý ťah bieleho (tzv. úvodník). (ig)


Vzad <<  >> Vpred